Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

8 listopada 2011 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk: Polska powinna domagać się od Niemiec zagłębienia rurociągu

Zaczyna się wielkie pompowanie. Rosjanie wtłoczą dziś swój gaz do rurociągu Nord Stream zapowiedział prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Wielką rurą leżącą na dnie Bałtyku "błękitne paliwo" dotrze do Niemiec.

Instalacja Nord Streamu, przecina tor podejściowy do portu w Świnoujściu w opinii wielu polityków PiS w przyszłości może ograniczyć jego rozwój.

Były minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk powiedział, że strona polska powinna się domagać od Niemiec, aby doprowadzono do zagłębienia gazociągu na torze podejściowym do Świnoujścia. - Dzisiaj nie jesteśmy w stanie już nic zrobić, jeśli chodzi o zablokowanie, więc chcemy doprowadzić do tego, żeby rurociąg został zagłębiony - powiedział Gróbarczyk.

Poseł Joachim Brudziński pytał, czy polski rząd ma na piśmie zapewnienie, że jeżeli zajdzie potrzeba, to konsorcjum rosyjsko - niemieckie zagłębi gazociąg. - W momencie, kiedy będziemy chcieli realizować strategię rozwoju Portów Szczecin-Świnoujście - stwierdził Brudziński.

Dziś według zapewnień Urzędu Morskiego w Szczecinie Gazociąg Północny nie przeszkadza w ruchu statków, nie będzie też utrudniał pracy budowanego gazoportu. - Oczekujemy od strony niemieckiej sfinansowania nowego podejścia do portu w Świnoujściu. To jest nasz cel - zapowiedział Gróbarczyk.

400 osób będzie się przyglądać odkręceniu gazowego kurka rosyjsko-niemieckiego rurociągu Nord Stream. Do małego niemieckiego Lubmina nad Bałtykiem zaproszono m.in. kanclerz Niemiec, prezydenta Rosji, premierów Francji i Holandii, a także prezesa Zarządu Morskich Portów Jarosława Siergieja. On sam jednak będzie nieobecny, bo jak określił ma inne obowiązki w tym czasie.