Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

12 listopada 2015 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk gościem „Rozmów pod krawatem” Polskiego Radia Szczecin

Holding czyli wspólne działanie osobnych spółek: tak przyszły minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk z PiS widzi przyszłość Polskiej Grupy Promowej.

W "Rozmowach pod krawatem" tłumaczył w czwartek, że pomysły poprzedniego rządu - wydzielenie z PŻM części promowej i połączenie z kołobrzeskim PŻB, to błąd. Protestowała przeciwko temu załoga szczecińskiego armatora, która obawiała się, że zarząd nowej spółki wybierano by z klucza politycznego w Warszawie.

Marek Gróbarczyk inaczej widzi przyszłość polskich przewozów na Bałtyku. - To musi być rozwiązanie holdingowe, czyli wspólne interesy, ale oddzielne organizmy rynkowe, które muszą ze sobą współpracować poprzez wspólne rozwiązania. Oczywiście całe zaplecze wspólne, minimalizacja kosztów, podniesienie efektywności i stworzenie grupy konkurencyjnej - zapowiada przyszły minister.

Gróbarczyk zapewnił na naszej antenie, że będzie dążył do wprowadzenia podobnych rozwiązań, jakie stosują Niemcy. Na przykład, aby nasze statki mogły pływać pod polską banderą, dzięki czemu armatorzy płaciliby podatki w kraju.