Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

24 marca 2014 • W regionie • Radio ZachódKonferencja prasowa z posłem Markiem Astem w Gorzowie Wielkopolskim

Poseł PiS Elżbieta Rafalska wystartuje z trzeciego miejsca w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jedynką na liście jest ponownie Marek Gróbarczyk, obecny europoseł. Dwójkę ma poseł Czesław Hoc z województwa zachodniopomorskiego. Oprócz Elżbiety Rafalskiej województwo lubuskie na liście reprezentować będą także Jerzy Materna i Bożena Ronowicz. Mówi prezes zarządu okręgowego PiS w Zielonej Górze Marek Ast.

I choć ostateczny kształt listy poznamy najpóźniej 15 kwietnia, wszystko wskazuje na to, że zabraknie na niej Marka Surmacza i Sebastiana Pieńkowskiego. Dla obu panów miał być to sprawdzian przed wyborami na urząd prezydenta Gorzowa.

Kampania Prawa i Sprawiedliwości ma się rozpocząć tuż po rejestracji list. Będzie się opierać głównie na bezpośrednich spotkaniach z mieszkańcami. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 25 maja.