Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

29 listopada 2013 • Parlament Europejski • RIRMMarek Gróbarczyk: głosowaliśmy zgodnie z naszym sumieniem, posłowie PiS / EKR głosowali przeciw lub wstrzymali się od głosu

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął w Strasburgu sprawozdanie pt. Horyzont 2020 – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020). Po głosowaniu nie obyło się bez kontrowersji. Tylko 29 eurodeputowanych głosowało przeciwko sprawozdaniu.

Dokument odnosi się m.in. do wykorzystywania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych w badaniach naukowych. Niestety sześć poprawek złożonych przez słowacką posłankę Annę Zaborską i innych posłów, zmieniających tekst Komisji w celu zapewnienia ochrony życia ludzkiego od poczęcia zostało odrzuconych. Przeszedł z kolei m.in. zapis Komisji Europejskiej, zgodnie z którym „wykorzystanie ludzkich komórek macierzystych – pobranych od osób dorosłych lub z zarodków – uzależnione jest od oceny naukowców w zależności od celów, które zamierzają oni osiągnąć oraz podlega rygorystycznej ocenie etycznej”.

Podczas wyjaśnienia głosowania austriacki deputowany, Ewald Stadler stwierdził, że zapis ten koliduje z jego sumieniem i w związku z tym zagłosuje przeciw całemu raportowi. Tak też się stało. Wszyscy biorący udział w głosowaniu europosłowie Platformy Obywatelskiej głosowali za przyjęciem sprawozdania. Niektórzy polscy eurodeputowani nie wzięli udziału w tym głosowaniu. Inni wstrzymali się od głosu, tacy jak Marek Gróbarczyk, Konrad Szymański czy Janusz Wojciechowski. Przeciw raportowi głosowała także autorka poprawek pro-life Anna Zaborska. Jedynym Polakiem, który zagłosował przeciwko raportowi był prof. Mirosław Piotrowski.